Pe cămilă, în deșert

Muzeul Hărților și Asociația Artelier D propun grupurilor de copii din clasele primare un nou program interactiv, intitulat  Pe cămilă, în deșert.
Citim din jurnalul exploratoarei olandeze Arita Baijens, despre aventura sa în deșertul sudanez, pe cămilă. Învățăm caracteristici ale deșertului și cum influențează acestea viața oamenilor și a animalelor. Cercetăm harta Sudanului și a deșertului Sahara și analizăm aspectele lor geografice. Participăm la un concurs de cunoștințe de biologie și istorie despre cămile. Analizăm felul în care ne este influențat stilul de viață de către geografie. Desenăm o hartă a deșertului, pe care reprezentăm ce dorim să explorăm.

Durata: 90 minute

Taxa: 40 lei/ copil

Vărsta recomandată: 8+

Număr de participanți: maximum 20 persoane. Pentru grupurile formate din mai mult de 20 de copii, activitatea se va desfășura sub forma unui tur ghidat tematic.
Desfășurare: la muzeu
Atelierul este disponibil numai pentru grupuri, pe baza unei rezervări cu minimum o săptămână avans, în zile de miercuri și joi.
Rezervari la adresa artelierd@yahoo.com