Împreună în grădină. Ateliere ghidate de grădinărit comunitar

Evenimente Speciale

Seria de evenimente din proiectul GRĂDINA COMUNITARĂ DE LA MUZEUL HĂRȚILOR, organizat împreună cu Club Clorofila, continuă în luna noiembrie. În primele două weekend-uri din noiembrie, vă invităm la 4 ateliere de plantare și grădinărit, ghidate de peisagiști, în grădina Muzeului Hărților.

Ce vom face?
🌿 Sub îndrumarea peisagiștilor Bogdan Mihalache (Aspire to Change și Spații Verzi Sănătoase) și Antonia Ion ( Acantia Union Concept) vom curăța, planta și învață despre:
– Biodiversitatea urbana și cum poate fi sporita cu ajutorul anumitor specii de plante.
– Cum să plantam corect, de la flori la ierburi aromatice sau legume ușor de întreținut.
🐛 În cele 4 sesiuni vom acoperi tot procesul de amenajare a unei grădini urbane sănătoase – de la alegerea plantelor potrivite și a substratului, până la plantarea propriu-zisă și întreținerea grădinii.
🍐🌰 La finalul fiecărui atelier vom sta la taclale pe terasa muzeului, ne vom cunoaște și bineînțeles, vom mânca.

📅 Date și orar:
Sâmbătă, 2 noiembrie: 12:00 – 16:00
Duminică, 3 noiembrie: 12:00 – 16:00
Sâmbătă, 9 noiembrie: 10:00 – 14:00
Duminică, 10 noiembrie: 10:00 – 14:00

📧 Înscriere:
Înscrierea se face prin email  la adresa clubclorofila@protonmail.com cu subiectul Atelier de Grădinărit + data/datele în care puteți participa.
🎟 Participarea este gratuită, dar înscrierea este obligatorie. Locurile sunt limitate.
🛠 Toate uneltele necesare vor fi puse la dispoziție de către organizatori.
👩‍🌾 Nu este nevoie de experiență anterioară in grădinărit.

_____
„Împreună în Grădină” este o serie de evenimente comunitare, parte din proiectul „Grădina Comunitară de la Muzeul Hărților” (septembrie 2024 – martie 2025). Proiectul este finanțat de În ZONA TA, acțiune a Platformei de mediu pentru București, program strategic al Fundația Comunitară București și ING Romania