Călătorie în stereo fotografie. Atelier pentru tineri și adulți

Evenimente Speciale

Sâmbătă, 24 august, de la ora 11:00  Muzeul Hărților și Asociația Renascendis organizează un atelier pentru tineri și adulți, susținut de istoricul Radu Bârlă în cadrul expoziției Fotografii pe harta lumii. Călători români în țări străine (1890-1990). Vom discuta despre evoluția fotografiei stereoscopice de la „curiozitate” la instrument didactic, capabil să ofere privitorului o experiență vizuală tridimensională, precum și tehnica necesară producerii și vizualizării acesteia.
Vom căuta împreună răspunsul la întrebări precum: Ce este stereo fotografia și ce loc ocupă în categoria mai largă a fotografiei de călătorie? Când și de ce devine fotografia stereoscopică un mijloc popular de promovare turistică? Cât de mult s-a dezvoltat acest tip de fotografie pe teritoriul actual al României, comparativ cu Europa Occidentală sau Statele Unite ale Americii?
Vom privi imagini stereo folosind atât stereoscoape de epocă, cât și reproduceri moderne, pentru a înțelege atracția de care s-a bucurat această tehnologie, de la începuturile fotografiei până în anii 1970.

Participarea la acest atelier se face pe bază de înscriere și achitarea taxei de 16 lei / persoană, aici.

Radu Bârlă este istoric, specializat pe istoria Transilvaniei și istoria sașilor, iar în ultimii ani s-a dedicat istoriei fotografiei în România. Din 2012 este președintele Asociației Renascendis, un ONG activ în domeniul patrimoniului cultural, iar din 2018 coordonează platforma Arhiva de Fotografie. A realizat o serie de proiecte culturale dedicate inventarierii și cercetării patrimoniului mobil din parohiile evanghelice din Țara Făgărașului, proiecte de educație non-formală prin patrimoniu și proiecte de digitalizare și valorificare a arhivelor fotografice.