Cartografii Sonore. Recital de marimbă

Cartografii Sonore. Concertele MNHCV

Vineri, 25 octombrie, de la orele 18:00, vă invităm la un recital special de marimbă, care deschide a X-a ediție a stagiunii  Cartografii sonore. Concertele MNHCV. Proiectul Cartografii sonore este desfăşurat de Muzeul Național al Hărţilor și Cărții Vechi (MNHCV) în parteneriat cu Uniunea de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR) și își propune să aducă împreună muzica de calitate și patrimoniul muzeului.

Participarea la concert se face în limita locurilor disponibile, pe bază de înscriere și achitarea biletului în valoare de 15 lei. Link-ul de înscriere se află aici.

Concertul va fi susținut de elevi ai Colegiului Național „George Enescu” din București, sub îndrumarea profesoarei Irina Rădulescu, o marimbafonistă renumită. Printre interpreți se numără Daria Achim, Sara Gheorghiu, Antonia Pricop și Alexandru Talambă. Marimba este un instrument de percuție deosebit, cu origini africane, dezvoltat ulterior în America Latină. Este recunoscută pentru sunetul cald și rezonant, fiind utilizată frecvent în muzica clasică și contemporană.

Lucrarea vedetă a serii va fi Congo Nova Descriptio, o litografie din secolul XX realizată de James Thiriar, care prezintă populațiile indigene din Congo și cultura lor bogată, incluzând măști ceremoniale, instrumente muzicale și obiceiuri. Harta reflectă interesul european pentru diversitatea culturală a Africii. Publicată de către Centre d’Information et de Documentation du Congo belge et du Ruanda-Urundi, harta prezintă peste 33 de triburi din 10 regiuni, oferind o imagine asupra culturii lor bogate, incluzând măști ceremoniale, instrumente muzicale, obiceiuri etc. Africa este considerată, nu doar un teritoriu bogat în resurse naturale, ci și un spațiu încărcat de diversitate culturală și etnică. James Thiriar, un artist belgian cunoscut pentru ilustrațiile sale etnografice, a reprezentat frecvent Africa în contextul perioadei coloniale belgiene, surprinzând detalii despre viața și cultura locală. Lucrarea va fi prezentată de Eugen Grama, muzeograf la Muzeul Hărților.

Uniunea de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR) organizează evenimente tematice sincretice în care muzica clasică și contemporană se îmbină cu noile tehnologii, poezia, cartografia, meșteșugurile, gastronomia sau chiar enologia, invitând publicul să guste și să deguste arta cu toate simțurile în spații neconvenționale, având peste 50 de parteneri din 18 țări de pe 3 continente. Dintre evenimentele emblematice amintim festivalurile cu tradiție precum CellEast, The Jazz Cave, ICon Arts, precum și concertele de Ziua Națională a României și Anul Nou de la Sibiu. De asemenea, UCIMR oferă un cadru propice creației, găzduind proiecte artistice interculturale precum Rezidența Transilvanica sau coproducția româno-albaneză inspirată din mitologie, Ana și Rozafa.

Parteneri media: Ziarul News, România Pozitivă, Radio România Cultural, Historia, ACC Media Channel, Promenada Culturală, AICI A STAT, i-Tour.ro, daciccool.ro.