Grădina comunitară la Muzeul Hărților

Evenimente Speciale

Suntem extrem de bucuroși să anunțăm următorul nostru proiect, Grădina Comunitară de la Muzeul Hărților, un proiect Club Clorofila finanțat de În ZONA TA, acțiune a Platformei de mediu pentru București, program strategic al Fundației Comunitare București și ING Bank Romania.

În perioada septembrie 2024 – martie 2025 vom aduce grădina Muzeului mai aproape de comunitatea locală printr-un demers de revitalizare și activare, transformând-o într-un laborator viu pentru testarea unor practici de punere in comun a spațiului public urban.

⛲️ Împreună cu specialiști în ecologie urbană vom transforma grădina într-un ecosistem cu biodiversitate sporită de care se vor putea bucura deopotrivă vizitatorii și comunitatea. Grădina va oferi adăpost nu doar nouă, ci și numeroaselor specii de polenizatori, devenind un loc de contemplare, celebrare și reconectare cu natura.

👩🏽‍🌾 Evenimentele se vor desfășura în perioada septembrie 2024 – martie 2025 și vor include ateliere de ecologie urbană, sesiuni de plantare, prânzuri comunitare, ateliere și discuții. Calendarul activităților va fi disponibil în curând.

-————
Proiectul este finanțat de În ZONA TA, acțiune a Platformei de mediu pentru București, program strategic al Fundației Comunitare București și ING Bank Romania.