Împreună în grădină

Evenimente Speciale

Duminică, 29 septembrie 2024, între orele 12:00 – 14:00, vă invităm la Muzeul Hărţilor  pentru o plimbare ghidată urmată de o discuție despre cum ne poate aduce o grădină împreună. Deschidem astfel seria de evenimente din programul „GRĂDINA COMUNITARĂ DE LA MUZEUL HĂRȚILOR”, proiect  organizat  împreună cu Club Clorofila.

Vom începe cu o plimbare lejeră prin grădina Muzeului, ghidată de Bogdan Mihalache, peisagist și membru fondator al grupului de inițiativă civică Spații Verzi Sănătoase. Vom identifica speciile existente și vom povesti despre fiecare dintre ele. Apoi ne vom așeza pe primitoarea terasă a muzeului la o discuție despre grădini (și lipsa lor) și felurile în care acestea ne pot aduce împreună.
Câteva dintre întrebările care ne vor ghida discuția:
Cum ne poate ajută o grădina comunitară să ne simțim mai acasă în oraș? Cum putem să avem grijă de noi și de celelalte entități cu care conviețuim? Ce putem învață de la prietenii noștri ierboşi?

Evenimentul este deschis tuturor, dar dacă locuiţi în zonele din preajma muzeului (străzile cu nume de oraşe, zona Floreasca, Dorobanți, Victoriei, Ștefan cel Mare, Iancu de Hundedoara), acest eveniment vă va încânta și mai tare pentru că ne sunteţi vecini.

Participarea este gratuită, în limita locurilor disponibile. Pentru ÎNSCRIERI vă rugăm trimiteţi un e-mail la
clubclorofila@protonmail.com cu subiectul Împreună în Grădina, numele vostru și în ce zonă locuiţi.

-————
Proiectul este finanțat de În ZONA TA, acțiune a Platformei de mediu pentru București, program strategic al Fundației Comunitare București și ING Bank Romania.