Vizită cu ghidaj gratuit și proiecție analog de filme din călătoriile „celorlați” (anii ’30-’70)

Evenimente Speciale

Vineri, 6 septembrie  2024, de la ora 19:00, vă invităm la o nouă vizită cu ghidaj gratuit, pe baza biletului de acces, organizată în parteneriat cu Asocația Renascendis. Prezentarea va avea loc în cadrul expoziției temporare „Fotografii pe harta lumii. Călători români în țări străine. 1890 – 1990” și va fi susținută de istoricul Radu Bârlă și Liri Chapelan. Discuția va fi completată și de o proiecție analog de filme din călătorii realizate de data aceasta de amatori din țările occidentale.

Participarea se face în limita locurilor disponibile, pe bază de înscriere și achitarea biletului de acces: tarif întreg 16 lei, bilet redus pentru pensionari 8 lei, elevi și studenți 4 lei. Formular de înscriere aici.

Turul ghidat explorează aproape 100 de ani de evoluție a obiceiurilor de călătorie în străinătate ale românilor, prin fotografiile realizate de amatori. Expoziția prezintă imagini care documentează călătorii în Europa, Africa, Asia, și Orientul Mijlociu, alături de o colecție de obiecte: aparate fotografice, montaje stereoscopice, albume, ghiduri, hărți de călătorie și suveniruri de epocă.

În paralel, proiecția de filme ne arată cum filmau occidentalii și unde călătoreau. Ce obiceiuri de călătorie aveau și ce istorii vizuale au lăsat în urmă? Vom explora aceste aspecte printr-o selecție de filme de amatori, realizate pe peliculă de 8 mm și Super 8, proiectate analog.

Liri Chapelan este asistentă universitară și de cercetare la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale. Este interesată de mediul audiovizual ca expresie și ca modelator al unor contexte istorice și sociale specifice, de subreprezentarea animației în studiile de film și de eforturile de prezervare și restaurare ale patrimoniului cinematografic, mai ales în cazul unor materiale aflate în afara canonului precum filmul de amator și cel utilitar. Își propune să investigheze aceste teme îmbinând activități de predare, scriere academică, curatoriere, montaj și lucru în arhive.

Radu Bârlă este istoric, specializat pe istoria Transilvaniei și istoria sașilor, iar în ultimii ani s-a dedicat istoriei fotografiei în România. Din 2012 este președintele Asociației Renascendis, un ONG activ în domeniul patrimoniului cultural, iar din 2018 coordonează platforma Arhiva de Fotografie. A realizat o serie de proiecte culturale dedicate inventarierii și cercetării patrimoniului mobil din parohiile evanghelice din Țara Făgărașului, proiecte de educație non-formală prin patrimoniu și proiecte de digitalizare și valorificare a arhivelor fotografice.

Proiect co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.