Hărțile artei. Modulul 1 Grecia antică

Muzeul Hărților în parteneriat cu Atelier Belladona Art organizează programul educativ Hărțile artei – Atelierele verii 2024. Copiii cu vârsta cuprinsă între 7 și 10 ani sunt invitați să participe la cele 3 module în care vor cunoaște istoria Greciei, clasicii picturii olandeze și îndrăgita cultură a Japoniei. Atelierele prezintă aspecte importante ale dezvoltării civilizațiilor lumii, vom studia și vom descoperi împreună evoluția, semnificațiile și rolul hărților prin intermediul artelor plastice și grafice.

Copiii vor desena, explorând cu ajutorul tehnicilor mixte fascinanta diversitate a lumii, vor lucra pe pânza de pictură diverse compoziții și peisaje și vor învăța cum să aplice în viața de zi cu zi pasiunea lor pentru aventură și cunoaștere!

Programul se desfășoară în zile de miercuri și duminică, între orele 10:00 – 11:15, la parterul Muzeului și în grădină.

Calendarul atelierelor:

Modulul 1: Grecia Antică

Miercuri 10 iulie  – Vase grecești antice

Vineri 12 iulie – Fresca delfinilor

Modulul 2: Capodopere olandeze

Miercuri 24 iulie – Peisajele lui Vermeer din Delft

Vineri 26 iulie – Geometria lui Piet Mondrian

Modul 3: Arta Japoniei

Miercuri 28 august – Istoria crapilor japonezi

Vineri 30 august – Kimono și obiecte tradiționale

Copiii vor desena, explorând cu ajutorul tehnicilor mixte fascinanta diversitate a lumii și vor învăța cum să aplice în viața de zi cu zi pasiunea lor pentru aventură.

Programul își propune:

• stimularea creativității copiilor printr-o varietate de tehnici de desen (se învață noțiuni de paginație, construcția formelor, perspectivă,
    crearea unor compoziții tematice și chiar lucrări compuse din tehnici mixte);
  • prezentarea unor noțiuni de istoria artei, istoria culturii, istorie, geografie;
  • promovarea și valorificarea colecției Muzeului Hărților

Coordonatorul programului Hărțile Artei este prof. Simona Cristina Zalinca, cu o experiență de peste 15 ani în cadrul programelor educaționale non-formale, art terapie, activități extracurriculare și hobby pentru copii. Este fondator Atelier Belladona Art (2015) și are specializarea în domeniul artistic și pedagogic.

Participarea se face pe bază de înscriere la adresa simona_zalinca@yahoo.com și achitarea taxei.

Taxa de participare: 100 lei/ copil/ ședință SAU 180 lei / copil/ 1 modul SAU 500 lei/ copil/ 3 module; pentru 2 frați taxa este de 330 lei/ 1 modul SAU 900 lei / 3 module
Durata: cca. 75 minute, miercurea și vinerea, de la 10:00 la 11:15
Vârste recomandate: 7-1o ani

Taxa modulelor include materialele de lucru:

Toate informațiile despre desfășurarea programului, înscrieri, taxe se găsesc aici.